Jdi na obsah Jdi na menu
 


016 Zdanění výher je zoufalství MF

Zdanění výher je zoufalství ministerstva financí

Aktualizace 09.06. 2019

 

V médiích se objevily od června 2019 informace, že ministerstvo financí připravuje novelu zákona, podle které by se od roku 2020 danily výhry z loterií, sázek a podobných her nad 100.000,- korun. Nejsou známy detaily zdanění, ale tento záměr budí oprávněné obavy.

 

Vláda vedená Andejem Babišem rozfofrovala státní rozpočet, něco do AGROFERTU, něco bylo přidáno důchodcům, neboť bylo před volbami do Evropského parlamentu, atd. Vláda musí brát „BER, KDE BER“, aby zalátala díru ve státní kase a nedovedla Česko ke státnímu bankrotu.

 

Historicky

Kdysi za komunistů se z výtěžků loterie MONA LISA platily umělecká díla a provoz muzeií a galerií. Slavný podnik SAZKA platil ze zisku stamiliony korun na financování sportu, dokud velikášství ředitele Aleše Hušáka nepřivedlo na myšlenku postavit SAZKAARENU (dnes víme, že stála neskutečných 8 miliard korun). Hušák přivedl SAZKU do konkurzu. Dneska chce na „hazardu“ rejžovat Babiš a nedopadne to pro ČESKO dobře.

 

Proč mají zůstat výhry osvobozeny od daně z příjmu?

1/ Výhry v loteriích, kde si kopíte los za 10 nebo za 100 korun by jistě danit srážkovou daní šly. K pořizovací ceně losu by se nepřihlíželo a danila by se celá výhra srážkovou daní 15%. Výhra by se musela evidovat se jménem výherce a hlásit na ministerstvo, aby se mohl hlídat limit 100.000 korun. To znamená nárůst administrativy.

2/ V kasinu si nedokážu představit, že hráč by musel při nákupu žetonů doložit svoje jméno občanským průkazem, aby při výplatě mohla být odečtena nákupní cena žetonů. V podstatě by to znamenalo, vést pro hráče účetnictví nakoupil proti prodal. To znamená opět nárůst administrativy. Více mi vadí nutnost, aby hráč hlásil svoje jméno – tedy vznik celostátní jmenné evidence hráčů. Je to hodně šikanózní.

3/ U některých her a sázení asi nebude možné dokládat vstupní výdaje – patrně v kasinu, určitě při vhazování peněz do hracích automatů.

4/ Všechny sázkové kanceláře jsou ziskové. To znamená, že hráči zaplatili více peněz, než vyhráli. Sumárně se tedy nevytvořil základ pro zdanění, neboť celkově vznikne ztráta.  

5/ Pokud se nepodaří zdanit veškerý „hazard“, tak vznikne nerovnováha.

6/ Situace je hodně podobná situaci kolem EET. Má vzniknou zcela nový a dosud nezavedený systém zdanění. Vláda musela nechat vytvořit asi za 1 miliardu korun software a spravovat jej. Vedle toho přijala asi 400 zaměstnanců na hlídání EET. Žádné vyhodnocení efektivity EET nikdy neproběhlo. Nebudu raději říkat, proč, abych hodně lidí nena…l.  EET zvedlo tržby pouze několika softwarovým společnostem, přineslo zaměstnání asi 400 lidem na FU a zvedlo cenu piva v hospodách (můj odhad) o 20-25%.